Lokalita Jiřice

Dobře placená práce v Praze a klidné, pohodové bydlení v malebné obci. Doma dostatek soukromí, u domu malá zahrádka, nádherná příroda a lesy na dosah ruky. A díky dálnici skvěle dostupné hlavní město, které nabízí nejen zaměstnání, ale i rozptýlení.

Náš nový projekt JIŘICE DEVELOPMENT dotváří nově vznikající část obce na severozápadním okraji Jiřic. Lokalita je vnímána jako bydlení v přírodě s velmi dobrou dostupností do okolních obcí i do Prahy a Mladé Boleslavi. Jedná se o příjemnou lokalitu na severozápadě obce s nádhernými výhledy do okolí, v těsném sousedství atraktivních městeček jako jsou Benátky nad Jizerou a Lysá nad Labem. Nejbližší okolí obce je vhodné k vycházkám v lesích, v nivě Jizery nebo k projížďkám na kole, loďkou či na koni, kdy můžete navštívit některá rekreačně a turisticky atraktivní místa.

Bydlení na tomto místě je ideální pro ty, kteří chtějí bydlet se svojí rodinou v klidném a čistém prostředí v blízkosti přírody, ale ocení také dobrou dostupnost do okolních měst i Prahy, a to díky blízkému napojení na rychlostní komunikaci směr Praha - Mladá Boleslav.

Výjimečný výhled

Budoucí majitelé bytů budou mít jedinečný a nerušený výhled na do malebné přírody. Poloha domu zaručuje trvalý panoramatický výhled na dominanty v okolí místa.

Kousek do přírody

Lokalita nabízí řadu možností, jak trávit volný čas. V blízkosti se nachází rozsáhlé lesy vybízející k procházkám či sportovním aktivitám. Sportovci a chovatelé domácích mazlíčků zde naleznou velké možnosti pro své volnočasové aktivity.

Vynikající dostupnost

Do centra obce pěšky za minutu, úřady a obchody v okolích obcích Benátky nad Jizerou a Lysá nad Labem autem do 8 minut. Meziměstské linky PID. Autem do Prahy dorazíte za 22 minut, do Mladé Boleslavi za 15 minut. Železniční stanice v Lysé nad Labem taktéž za 8 minut.

Služby

V obci a nejbližším okolí najdete veškerou občanskou vybavenost.

Obecní úřad

Obec Jiřice - za minutku jste tam

V centru obce se nachází obecní úřad a úřední deska informující obyvatele o aktuální dění v obci.

Autobus

Obec Jiřice - za minutku jste tam

Autobusová zastávka se nachází přímo v centru obce.

Městský úřad

Lysá nad Labem - 8 minut

Nejbližší vyšší správní úřad se nachází v nedaleké obci Lysá nad Labem, pár minut autem.

Knihovna

Obec Jiřice - za minutku jste tam

Pro malé i velké čtenáře mám v centru obce k dispozici naši knihovnu.

Vlakové nádraží

Lysá nad Labem - 8 minut

Železniční stanice se nachází v nedaleké Lysé nad Labem za 8 minut dojezdu.

Škola, školka

Benátky nad Jizerou - 6 minut

Školy a školky mohou Vaše děti navštěvovat v nedalekých Benátkách nad Jizerou.

Nákupní centrum

Lysá nad Labem - 8 minut

V nedalekých obcích se nachází obchodní centra s velkým výběrem potravin i dalšího zboží dostupné za pár minutek.

Pošta

Benátky nad Jizerou - 6 minut

Pošta je k dispozici v nedalekých Benátkách nad Jizerou.

Volný čas

Hostinec

Obec Jiřice - za minutku jste tam

I u nás se můžete dobře najíst, v centru obce na Vás čeká náš oblíbený hostinec.

Hřiště

Obec Jiřice - za minutku jste tam

V centru obce máme pro naše nejmenší k dispozici dvě nová hřiště, kde si každý jistě najde svůj oblíbený kout.

Vycházky do okolí

Obec Jiřice - za minutku jste tam

Nejbližší okolí obce je vhodné k vycházkám v lesích, v nivě Jizery nebo k projížďkám na kole, loďkou či na koni, kdy můžete navštívit některá rekreačně a turisticky atraktivní místa.

Sportoviště

Obec Jiřice - za minutku jste tam

Pro milovníky sportu máme v obci fotbalové hřiště, dále je možné zahrát si tenis či volejbal na našem antukovém hřišti.

Koupaliště

Benátky nad Jizerou - 6 minut

Koupaliště u sportovního areálu, k dispozici umělý nekrytý bazén s recirkulací přes pískovou filtraci. V areálu koupaliště je sociální zařízení, občerstvení, venkovní sprchy, služby plavčíka.

Zámek

Benátky nad Jizerou - 6 minut

Z obce je krásný výhled na nedaleký zámek, který je zachován svým půdorysem a dispozicí středověkých Nových Benátek společně s areálem zámku s parkem, vinicí a dalšími památkami byly důvodem k vyhlášení městské památkové zóny.

Zimní stadion

Benátky nad Jizerou - 6 minut

V Benátkách si můžete nejen zabruslit na místním zimním stadionu, ale také podpořit domácí hokejový tým HC Benátky nad Jizerou.

Golf Resort

Benátky nad Jizerou - 6 minut

Zajímavostí je určitě golfový areál Resort Paradoxe, který se nachází v chráněné krajinné oblasti Traviny nedaleko města Benátky nad Jizerou.

Současnost

Obec Jiřice vznikla k 1. 1. 1992 oddělením od obce Benátecká Vrutice, jejíž součástí byla od r. 1961 (v souvislostí s převedením obce z okresu Mladá Boleslav na Nymburk). Katastrální území obce sousedí s katastry obcí Benátky nad Jizerou, Milovice, Lysá nad Labem a Předměřice nad Jizerou. Katastrální území tvoří zemědělská půda (360 ha), lesy (366 ha) a ostatní plocha (zástavba, zeleň v zástavbě, komunikace, hřiště, vodní plochy - 114 ha). Územím obce neprotéká žádná řeka ani významnější potok. Dva bývalé kaly na okrajích obce byly přetvořeny v umělé rybníčky a zarybněny.

Obec sama leží na pokraji lesního komplexu bývalého vojenského výcvikového prostoru Milovice-Mladá, který byl však dlouhou dobu uzavřen a obyvatelům nepřístupný. Jeho existence vždy silně ovlivňovala život ve zdejší obci. Obec byla dokonce za II. světové války vysídlena a zničena (sloužila i jako střelnice) a v podstatě vznikla po roce 1945 znovu. Přesto, či právě proto, je její občanská vybavenost na nižší úrovni a obecní úřad ji nyní z malých finančních prostředků buduje od začátku. V obci je vybudována plynofikace i vodovod, kanalizace s ČOV je ve výhledu.

Přirozená spádovost obce Jiřice osciluje mezi městy Benátky nad Jizerou (převážně školy) a Lysá nad Labem (zdravotnictví, policie, nejbližší vyšší úřady), které jsou vzdáleny pouze 3 km (Benátky nad Jizerou) a 5 km (Lysá nad Labem). Vyšší úřady se nacházejí v městě Nymburk, pod který obec od r. 1960 správně spadá. Do všech tří uvedených měst existuje autobusové spojení. Nejbližší železniční zastávka je v Lysé nad Labem. Obec má v podstatě ideální spojení na všechny "střediskové obce" v okolí i na Prahu a Mladou Boleslav, protože nejbližší sjezd na rychlostní komunikaci D10 Praha-Mladá Boleslav je vzdálen cca 2,5 km. I to by do budoucna mělo hrát významnou roli při budování bytové výstavby v obci. Zajímavostí je určitě golfový areál Resort Paradoxe, který se nachází v chráněné krajinné oblasti Traviny nedaleko města Benátky nad Jizerou.

Historie

Historii založení obce Jiřice neznáme, rovněž tak její nejstarší počátky. První písemná zmínka o obci "ve vsi Žiřiciech" pochází až z roku 1479. Samotná obec je však samozřejmě mnohem starší - četné archeologické prameny a nálezy naznačují, že zde bývala pravěká osada. Svědčí o tom vykopávky popelnic na místě u zvoničky a na místě, kde nyní stojí dům č.17. Bohužel, při vykopávkách byly nálezy rozbity a zůstaly jen jejich části, kde jsou uloženy však nevíme.

Jiřice byly založeny uprostřed hlubokých lesů, ještě v r. 1720, kdy byla vydána Müllerova podrobná mapa Čech zvaná "Mapa geograffica Regni Bohemiae", je vidět jak vypadalo okolí obce. Jiřice ("Girschitz") jsou zakresleny jako malá ves, obklopená kolem dokola lesy. Cesty ke Vrutici, Předměřicím, Benátkám, Mladé a další vedly všude lesem. Pouze část katastru - severně od obce- byl svah, dnešní Lazarky a odtud na západ byla pole. Na východ od Jiřic ležela vesnice Mladá - první zmínka z roku 1369, kterou v roce 1904 stát vykoupil a zrušil a na jejím místě zřídil milovické vojenské cvičiště. Do Mladé vedla cesta, která se nazývá "ruská". Prý od Rusů, kteří tudy v napoleonských válkách táhli ku Praze a cestu lesem rozšířili. Východně od Jiřic byla v době stavby cvičiště postavena myslivna, hájovna a domek pro kočího.

V druhé polovině 19. století přesáhl počet obyvatel Jiřic čísla 250, proto byla v r. 1877 v místech dnešního obecního domu postavena škola. Byla postavena původně jako jednotřídní a v roce1903, kdy počet obyvatel obce přesáhl 350, ji obec rozšířila o přístavbu. Počet obyvatel neustále narůstal - v roce 1910 bylo v obci 449 obyvatel.

Druhá světová válka zasáhla do mnoha životů a v případě Jiřic a několika dalších obcí v okolí způsobila, že se lidé naráz ocitli bez domova. 6.prosince 1939 přijeli do obce úředníci Pozemkového úřadu k soupisu veškerého majetku. Posléze se konala v okolí dvě velká vojenská cvičení německé branné moci. Pak bylo občanům řečeno, že se bude rozšiřovat vojenské cvičiště v Milovicích a skončilo to nuceným vystěhováním Jiřic a dalších obcí. Byl odhadnut a zapsán veškerý majetek, včetně půdy a její bonity. Za čtyři měsíce bylo vše hotovo a na jaře r. 1940 bylo všem přikázáno, že se musí vystěhovat do 31. října r. 1940 do půlnoci, ale do té doby musí každý pracovat jako by se nic nestalo. Lidé dostali za své statky zaplaceno podle trhové smlouvy sepsané německými úředníky.

Po vystěhování obyvatelstva byla zprvu obec liduprázdná. Posléze byl postaven v části zvané V Liškách a V Rouni vojenský tábor a na úrodných pozemcích vybudováno mnoho km silnic. Obce se po nějaké době hemžily novými usedlíky, kteří bydleli v táboře samotném či v opuštěných domech. Pracovali pro Říši.

Po skončení války se pro starousedlíky objevila naděje na návrat do rodných obcí. Němci už byli pryč, ale zato někteří Češi se dali do drancování. Z domů mizela okna, dveře, dlaždice, kamna, el. vedení a dokonce i spoje krovů ze střech - následkem čehož se zřítily celé domy. Po 3 měsíce tu byla ubytována Rudá armáda - také v Benátecké Vrutici, v táboře v Liškách a v Milovicích.